Dzisiejszy wpis skierowany jest do osób które mają mieszkanie na wynajem i muszą podjąć decyzję o sposobie wynajmu. Generalnie mamy trzy możliwości : wynajem na własną rękę , wynajem za pośrednictwem agencji nieruchomości oraz skorzystanie z usługi firmy zarządzającej najmem. W dalszej części artykułu przybliżymy poszczególne możliwości i postaramy się wskazać najlepszą dla każdego właściciela nieruchomości.

Wynajem na własną rękę.

 

To opcja dla osób które po pierwsze mają sporo wolnego czasu po drugie bardzo dobrze znają lub chcą poznawać na bieżąco przepisy dot. najmu nieruchomości. Dla większości osób wynajem na własną rękę może wydawać się najkorzystniejszy finansowo ale w wielu przypadku to początkowe złudzenie wynikające z braku doświadczenia. Wynajmując na własną rękę szczególnie za pierwszym razem właściciele popełniają wiele błędów. Najczęstszymi są:

  • brak znajomość rynku co może skutkować złym oszacowaniem ceny wynajmu
  • brak umiejętności i możliwości w zakresie weryfikacji najemców które mogą doprowadzić do wyboru nieodpowiedniego najemcy
  • brak znajomości przepisów prawa tutaj możliwości powstałych problemów są nieograniczone ale najczęstszym jest podpisywanie z najemcami mało szczegółowych wadliwych umów najmu.

Wynajem za pośrednictwem agencji nieruchomości.

Typowa oferta agencji nieruchomości obejmuje wyłącznie zrobienie zdjęć , wstawienie oferty na popularne serwisy ogłoszeniowe i jak najszybsze znalezienie “najemcy”. Dlaczego najemcy w cudzysłowie? Dlatego ,że znakomita większość agencji nieruchomości nie przeprowadza jakiejkolwiek weryfikacji najemców. Taka sytuacja jest bardzo na rękę agencji nieruchomości bo szybko i bezboleśnie zrobili na prowizji ale dla właściciela nieruchomości może okazać się opłakana w skutkach . Brak weryfikacji najemcy zwiększa ryzyko trafienia na osobę ze słaba sytuacją finansową lub zwyczajnego oszusta. W takim przypadku inwestycja szybko zamiast zysku zacznie nam przynosić straty.

Firma zarządzająca najmem.

 

Zarządzanie najmem to wybór dla osób które nie tylko nie mają czasu ale również dla tych którzy chcą aby ich własność przynosiła stabilne i możliwie najwyższe zyski.W momencie przekazania mieszkania firma zarządzająca bierze na siebie pełen zakres obowiązków, związanych zarówno z zarządzaniem lokalem, jak również kwestiami dotyczącymi wynajmu – w ten sposób nie musisz zajmować się niczym, ponieważ o wszystko zadbają specjaliści. Co więcej – płacisz porównywalną cenę jak za pośrednictwo, które dotyczy tylko pomocy w znalezieniu najemcy! Lista spraw którymi zajmuje się za Ciebie firma zarządzająca jest bardzo długa. Te najważniejsze to:

  • profesjonalna ocena nieruchomości i ustalenie realnej ceny najmu
  • inwentaryzacja , sesja zdjęciowa oraz przygotowanie oferty najmu wraz z publikacją na witrynach internetowych
  • selekcja potencjalnych najemców
  • przygotowanie kompletnej umowy wraz z protokołami
  • samo zarządzanie wynajętym lokalem czyli monitorowani płatności , stanu mieszkania , rozwiązywanie problemów najemcy czy ewentualna windykacja należności

Dokładny opis obowiązków dobrej firmy zarządzającej najmem znajdziesz tutaj.

W takim razie co wybrać?

 

Jeśli mamy dużo czasu jesteśmy go gotowi poświęcić na dodawanie ogłoszeń , szukanie i weryfikację najemców oraz ciągłe doszkalanie z przepisów dot. najmu to można zaryzykować i wynająć mieszkanie na własną rękę. Jeśli zależy nam na jak najszybszym znalezieniu najemcy nie liczymy się z kosztami i chcemy podjąć ryzyko związane z brakiem weryfikacji najemcy to agencja nieruchomości będzie dobrym adresem. Jeśli natomiast zależy nam na bezpieczeństwie braku dodatkowych kłopotów oraz stabilnym zysku z naszej nieruchomości to zdecydowanie polecam skorzystanie z usług firmy zarządzającej.