Jak zarządzamy najmem w firmie NetNajem?

Zarządzanie najmem to kompleksowe działania, które mają na celu zapewnienie wynajmującemu pełnego wsparcia na każdym etapie współpracy. Dzięki temu jesteśmy w stanie spełnić Twoje oczekiwania i sprawić, że wynajem mieszkania będzie komfortowy oraz dochodowy. Sprawdź, czym dokładnie się zajmujemy i jakie obowiązki będziemy w stanie od Ciebie przejąć – zarządzamy wynajmem nieruchomości od początku do końca!Kompletowanie dokumentów

dokument

Na samym początku zarządzania najmem poprosimy Cię o komplet dokumentów, które pozwolą nam ustalić wysokość wszystkich opłat za mieszkanie – zarówno tych związanych z czynszem, jak i umowami z dostawcami mediów. Dzięki nim będziemy mogli nie tylko być w stałym kontakcie z nimi oraz wspólnotą mieszkaniową, ale również ustalimy koszty, jakie będzie każdego miesiąca płacił najemca. Pozwoli to sprawnie kontrolować opłaty i uniknąć zadłużenia mieszkania.

Oczywiście przejmujemy od Ciebie wszelkie obowiązki z tym związane, dlatego też zmienimy wszelkie niezbędne adresy korespondencyjne u dostawców mediów!

Ocena nieruchomości

nieruchomość

Zanim wystawimy ogłoszenie i znajdziemy najemcę, musimy poznać nieruchomość – w tym celu specjalista sprawdza jej stan i doradza wynajmującemu co warto zmienić, aby cena za wynajem była wyższa. Niekiedy warto np. dokupić sprzęt czy meble albo zadbać o niewielki remont, dzięki któremu wynajem będzie dla Ciebie o wiele bardziej korzystny. Oczywiście są to tylko sugestie, które mają dać Ci realną korzyść – możesz na nie przystać bądź nie.

Stworzenie profilu najemcy i ustalenie ceny najmu

ikona profil

Jako zarządcy nieruchomości mamy za zadanie stworzenie odpowiedniego profilu najemcy, co będzie możliwe dzięki wzięciu pod uwagę wielu czynników, w tym wielkości, standardu czy lokalizacji mieszkania. Pozwoli to znaleźć najlepszych kandydatów, stworzyć odpowiednie ogłoszenie, a także ustalić cenę wynajmu. Musisz wiedzieć, że im będzie ona wyższa, tym lepiej zarówno dla Ciebie, jak i dla nas, dlatego też przygotowujemy możliwie jak najlepszą propozycję. Oczywiście będzie ona realna, ponieważ musimy wziąć pod uwagę wymogi rynku i nie możemy dopuścić do sytuacji, w której nie znajdziemy najemcy np. przez kilka miesięcy.

Inwentaryzacja i sesja zdjęciowa mieszkania

ikona aparat

Kompleksowe zarządzanie wynajmem mieszkania obejmuje również jego inwentaryzację, która jest niezbędna do sporządzenia umowy i zadbania o to, abyś nie poniósł jakichkolwiek strat, wynikających np. z niewłaściwego użytkowania lokalu przez najemcę. W tym celu spisujemy i fotografujemy pełne wyposażenie mieszkania, w tym wszelkie meble, sprzęty, naczynia i najdrobniejsze elementy – łącznie z lampami, listwami, a nawet włącznikami światła. W spisie tym ujmujemy również wszelkie aktualne uszkodzenia czy zabrudzenia, aby być uczciwym również wobec najemcy. Ten musi zobowiązać się do tego, aby oddać nieruchomość w identycznym stanie – skutecznie zabezpiecza to interesy obu stron.

Kiedy wszelkie kwestie formalne zostaną sfinalizowane, a mieszkanie będzie gotowe do wynajmu – możemy zająć się sesją zdjęciową lokalu. Zadbają o to specjaliści dysponujący profesjonalnym sprzętem, co pozwoli uzyskać odpowiedni efekt. W ten sposób potencjalni najemcy prędzej zwrócą uwagę na ogłoszenie i chętniej skorzystają z oferty.

Przygotowanie oferty najmu

ikona umowa

Nasi specjaliści mogą teraz zająć się przygotowaniem oferty na wynajem Twojego mieszkania – będzie ona zawierała zdjęcia oraz informacje niezbędne dla najemcy. Zadbamy oczywiście o atrakcyjność ogłoszenia, by zwróciło uwagę jak największej liczby osób.

Tak przygotowana oferta zostanie opublikowana w odpowiednich serwisach ogłoszeniowych. W razie potrzeby jesteśmy w stanie skutecznie promować ogłoszenie i w ten sposób przyspieszyć znalezienie odpowiedniego najemcy.

Selekcja najemców

ikona selekcja

Aby zarządzanie najmem było kompleksowe, w jego zakres musi wchodzić również selekcja najemców – dzięki temu możemy weryfikować poszczególne osoby i w ten sposób znaleźć zaufanych najemców, którzy nie wyrządzą szkód w mieszkaniu i będą sumiennie opłacać comiesięczny czynsz. Niezbędne na temat najemców informacje zdobywamy dzięki rozmowie telefonicznej, podczas prezentacji mieszkania, a także poprzez weryfikację zarobków oraz zatrudnienia (prosimy o stosowne zaświadczenia).

Przygotowanie niezbędnych umów

ikona umowa

Zarządca najmem jest odpowiedzialny również za przygotowanie stosownych umów, które są zgodne z przepisami prawnymi obowiązującymi w Polsce i które uwzględniają wszelkie sytuacje, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko pojawienia się przyszłych problemów. Oczywiście również Ty, jako wynajmujący, otrzymujesz swój egzemplarz umowy.

Na tym etapie jest również pobierana kaucja zwrotna od najemcy, co jest dla Ciebie zabezpieczeniem na wypadek, gdyby nie stosował się on do warunków umowy.

Przekazanie mieszkania

ikona deal

Po podpisaniu umowy i opłaceniu kaucji dochodzi do przekazania kluczy i podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Oczywiście na tym nie kończy się nasza praca – to dopiero początek zarządzania najmem.

Zarządzanie najmem

ikona praca

Przez cały okres trwania umowy zajmujemy się nieruchomością i w ten sposób odciążamy Cię od wszelkich obowiązków z tym związanych. Nasze zarządzanie najmem obejmuje:

  • monitorowanie płatności – sprawdzamy w ten sposób czy wszelkie opłaty są uiszczane na czas i kontaktujemy się z administracją oraz dostawcami mediów, dzięki czemu mamy pewność, że wszystko jest w jak najlepszym porządku;
  • monitorowanie stanu mieszkania – równie istotne jest regularne sprawdzanie tego, czy mieszkanie wciąż jest w takim stanie, jak przy podpisywaniu umowy – w tym celu organizujemy spotkanie z najemcą, w trakcie którego przeprowadzamy przegląd nieruchomości i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości informujemy wynajmującego;
  • dokonywanie napraw – zarządcy najmem zapewniają również nadzorowanie wszelkich napraw, zlecając prace odpowiednim fachowcom – oczywiście kontaktujemy się w tym czasie zarówno z Tobą, by żadne działania nie odbyły się bez Twojej zgody, jak również najemcą, by dowiedzieć się, czy problem został rozwiązany;
  • obsługę najemcy – profesjonalne zarządzanie wynajmem to również dbałość o relacje z najemcą, w związku z czym reagujemy na jego problemy i prośby, a następnie poszukujemy rozwiązań, dzięki którym jak najszybciej możemy dać wsparcie klientowi.

Odbiór mieszkania

ikona z kluczem

Zajmujemy się zarządzaniem najmem na każdym z etapów, dlatego też gdy najem dobiega końca, również dbamy o wszelkie kwestie. Umawiamy się z najemcą i dokonujemy odbioru mieszkania, sprawdzamy ewentualne zniszczenia i oddajemy kaucję (oczywiście w przypadku jakichkolwiek zniszczeń czy braku wyposażenia, najemca musi pokryć wszystkie koszty).

Jak więc widzisz zarządzanie najmem to szereg różnorodnych czynności, dzięki którym jesteśmy w stanie odciążyć naszych klientów od wszelkich obowiązków. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu.