Zajmując się zarządzaniem lokalami usługowymi codziennie obserwuję jak najem lokali przyczynia się do przeobrażania większych lub mniejszych obszarów dzielnicy.

I tak szaro-bure zaniedbane uliczki potrafią się w przeciągu kilku miesięcy lub roku zmienić w ciekawe kolorowe miejsce, tętniące życiem, które dodatkowo poprawia komfort okolicznych mieszkańców i ma też wpływ na wartość nieruchomości (w tym mieszkań) w danej okolicy.

To „moje” lokale i ich przedsiębiorczy „moi” najemcy mają bardzo duży wpływ na to jak zmienia się okolica.

W nowej rzeczywistości sprawdza się najczęściej stara prawda. To nie stan techniczny, wyposażenie ma największy wpływ na atrakcyjność danego lokalu.

Największym atutem lokalu do wynajęcia jest zawsze ….

Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja.

Pamiętajcie jednak …atrakcyjność lokalizacyjna podlega też ciągłej ewaluacji.
Ma na to wpływ wiele czynników.. jak np. komunikacja, czynnik ludzki tj. mieszkańcy
i ich potrzeby oraz mali przedsiębiorcy, którzy potrafią te potrzeby dostrzec
i wykorzystać.

I tak niekiedy małe niedoceniane wcześniej uliczki Starej Pragi-Północ lub Pragi-Południe zamieniają się powoli w pełne klimatu miejsca.

 

Te miejsca przyciągają wielu turystów, ale przede wszystkim zapewniają mieszkańcom atrakcyjną przestrzeń do spędzania czasu wolnego i realizacji drobnych potrzeb dnia codziennego.
To właśnie dzięki takim procesom i zmianom, nie trzeba już jechać na drugi koniec Warszawy np. do Centrum jeśli szukasz fajnej knajpki. Czasy, kiedy chodziło się tylko do kafejek w centrum lub na starówce minęły. Zaczynamy sobie cenić lokalność i klimat. Klimat, który kreują właśnie mali przedsiębiorcy na Warszawskiej starej Pradze np. Stalowej, Floriańskiej, czy w przypadku Pragi Południe na ul. Siennickiej lub
Al. Waszyngtona.

Lokale użytkowe praga południe Netnajem

Najciekawsze rzeczy, które zmieniają przestrzeń na której toczy się codzienne życie mieszkańców miasta, dzieją się dzięki małej przedsiębiorczości.

Jeżeli zatem jesteś szczęśliwym właścicielem lokalu użytkowego, który zamierzasz wynająć, masz możliwość poprzez wybór najemcy i odpowiednie zarządzanie najmem wpływać na rozwój usług i zmianę najbliższej okolicy.

Będąc najemcą inwestujesz swój czas oraz pieniądze w nowe miejsce. Wiedząc jak dużo zależy od akceptacji okolicznych mieszkańców i ewentualnych twoich klientów, będziesz podejmował takie działania zarówno remontowe jak i organizacyjne by jak najlepiej zaadaptować się w okolicy.
Bo gdy działalność nie spotyka się z większym sprzeciwem okolicznych mieszkańców a wręcz zostaje przez nich przyjęta z entuzjazmem,jest szansa aby nowy punkt usługowy, stal się nieodłącznym elementem lokalnego krajobrazu.

Gdy szukasz lokalu do wynajęcia

Przedsiębiorcy z większym kapitałem ukierunkowani na stałego bywalca centrów handlowych, będą szukać tam lokali komercyjnych.
Liczyć się jednak muszą z nie tylko większymi stawkami czynszowymi, ale także
z licznymi obostrzeniami ustalonymi przez wynajmującego dotyczącymi np. godzin otwarcia i zamknięcia, reżimu remontowego, porządkowego itp….
Na rynku lokali usługowych niezlokalizowanych w centrach handlowych są lokale prywatne, lokale od agencji mienia wojskowego, spółdzielni i lokale miasta zarządzane przez ZGN-y.

Warto obejrzeć kilka lokali, porównać stawki, oczywiście wziąć też pod uwagę stan techniczny.

Z mojego doświadczenia wynika, ze najemcy najczęściej kierują się lokalizacją.
W przypadku lokali miasta z tych starszych zasobów, które często wymagają nakładów finansowych stworzona została możliwość ich rozliczenia poprzez zwrot w czynszu. Także m. St. Warszawa, pomimo całego sformalizowania najmu, jakim są konkursy i wybór najemcy na podstawie zaoferowanej stawki, posiada instrumenty, które mogą przyciągnąć potencjalnych klientów i ożywić teren dzielnicy.
Myślę ze warto o tym pamiętać, zwłaszcza poszukując lokalu na swój pierwszy biznes. Bo lokale miasta to stabilizacja bez większych skoków czynszowych, możliwość rozliczenia czynszu. No i jak często bywa….

Najlepsza lokalizacja w mieście…

Autor: Renata Bedyńska

Autor: Renata Bedyńska

Doświadczony pracownik samorządowy specjalizujący się w zarządzaniu nieruchomościami użytkowymi oraz najmem.
Codzienny kontakt z ludźmi w mojej pracy zawodowej oraz dyskusje na tematy związane z zarządzaniem nieruchomościami to jest nie tylko moja praca, ale także pasja.