Słownik języka polskiego określa rentiera jako: “osoba utrzymująca się z dochodów uzyskiwanych z oprocentowania powierzonego komuś kapitału lub z odsetek od papierów wartościowych” Jest to dość wyczerpująca definicja aczkolwiek biorąc pod uwagę że zajmujemy się nieruchomościami zdecydowanie dodalibyśmy do tej definicji dochody pochodzące z najmu nieruchomości.

Ważne aby nie mylić rentiera z rencistą 😉 Chociaż obie osoby maja tzw. dochody pasywne, o których pisaliśmy w poprzednim wpisie na naszym blogu. Rentier, którego opisujemy będzie osobą raczej zamożną.

Wielu najbogatszych rentierów czerpie swoje dochody właśnie z nieruchomości.

Pojawił się ostatnio ciekawy raport firmy nieruchomości Knight Frank według którego ponad połowa majątków światowych milionerów to nieruchomości . Bez względu na rodzaj pasywnych dochodów, rentier to osoba wolna finansowo, która nie musi aktywnie pracować.

Kim jest rentier? Jak ludzie stają się rentierami?

ikona kim jest rentier

Zostanie rentierem zdecydowanie nie jest łatwe (chyba ze odziedziczyliśmy znaczny majątek, np. portfolio nieruchomości).

W NetNajem zajmujemy się najmem nieruchomości a nie inwestycjami więc przedstawione tu informacje to jedynie nasza subiektywna opinia.
Na temat rentierów piszemy ponieważ, tematyka ta bliska jest nieruchomościom z tego powodu iż duża część rentierów to osoby osiągające pasywny dochód pochodzący z najmu nieruchomości.

Generalnie, rentierzy to osoby którym udało się zgromadzić pokaźny kapitał. Dochodzą oni do tego kapitału głównie w wyniku pracy, poprzez konsekwentne oszczędzanie. Inni inwestują lub dziedziczą czy to kapitał czy np. nieruchomości. Przeciętnemu Kowalskiemu,który pracuje jako przysłowiowy chomik na kole, dosyć ciężko będzie zostać rentierem.

Ile pieniędzy potrzeba żeby zostać rentierem?

ikona rentier nieruchomości

Jest to bardzo subiektywne. Ogólnie, gdy mówimy o rentierach to najczęściej mamy na myśli osoby zamożne. Słowo “zamożne” również jest bardzo subiektywne. Ktoś uchodzący za zamożnego w jednym kraju może być zaledwie średnio zarabiającym w innym kraju. Najtrafniejszym określeniem byłoby prawdopodobnie powiedzenie ,że dochód pasywny rentiera wystarcza na pokrycie kosztów jego stylu życia. Ta suma może być różna I zależeć od wielu czynników.

 

 

Zalety bycia rentierem.

ikona zalety bycia rentierem

Tak więc powiedzieliśmy już kim jest rentier. Teraz więcej o zaletach bycia rentierem, choć dla wielu naszych czytelników to raczej oczywiste bycie rentierem, czy osiągniecie tak zwanej finansowej wolności to fantastyczna sprawa. Większość z nas pracuje tylko I wyłącznie po to aby płacić rachunki. Mając możliwość nie pracowania, zdecydowana większość z nas przestałaby to robić.. Oczywiście, można przedstawić kontrargument i zasugerować że powinniśmy znaleźć pracę która jest naszą pasja. Jak mówi przysłowie, “znajdź pracę która jest twoją pasją to nie będziesz musiał pracować ani jednego dnia”. Bardzo ciekawy koncept o którym warto wspomnieć to japońska idea zwana ikigai (Postaramy się ją przybliżyć w jednym z kolejnych wpisów, na razie podajemy link gdzie znajdziecie więcej informacji na temat ikigai)

O ile realizowanie takiej pasji I połączenie jej z konkretnymi dochodami jest godne podziwu. Dla wielu ludzi będzie to bardzo trudne, lub tez zupełnie niemożliwe.

Dajmy na to chce zostać profesjonalnym śpiewakiem w operze a nie mam ani dobrego słuchu ani głosu. Bez względu na ilość korepetycji, połączenie tej pasji z wysokimi zarobkami będzie raczej niemożliwe. W takich przypadkach lepsze będzie wpierw osiągniecie finansowej wolności abyśmy potem mogli skupić się na realizowaniu naszej pasji. Można zatem powiedzieć że największa zaletą bycia rentierem jest to ze rentierzy stają się prawdziwymi panami swego czasu. Nie muszą prosić szefa o dzień urlopu aby spędzić go z bliskimi osobami czy tez udać się na wycieczkę w góry. Rentier nie musi martwic się rynkiem pracy, jeśli ma ochotę może wyprowadzić się z miasta i zamieszkać w malowniczej wsi nad morzem. Czas rentiera jest jego czasem I zarządza on nim tak jak mu się to tylko podoba.

Kim jest rentier – podsumowanie.

Mamy nadzieje ze był to ciekawy wpis na naszym blogu oraz udało nam się przybliżyć pojęcie rentiera.

Czy uważasz ,że każdy może zostać rentierem?