To bardzo dobre pytanie. W dzisiejszym wpisie na nasz bog postaramy się na nie odpowiedzieć.

1) Oszczędzaj swòj czas

Dokładnie tak, jest takie powiedzenie “czas to pieniadz”. Jednak jeśli tak dobrze sie popatrzymy na nas samych jak i innych. To okaże sie, że w rzeczywistości to mało kto tak do tej sprawy podchodzi.

Gdyby tak zupełnie obca osoba poprosiła nas o 20 złotych to pewnie byśmy odmówili. I można by piwiedzieć iż jest dla nas oczywistym fakt że pieniędzy nie rozdajemy od tak.

Tymczasem ludzie bez namysłu oddają za darmo, godziny a nawet całe dnie siedząc przed telewizorem czy na mediach społecznościowych. Dlaczego więc nie zaczniemy oszczędzać czasu i traktować nasz czas równie poważnie jak traktujemy nasze pieniądze.

Dobra lektura: Senaka o krótkości życia

2) Planuj swój dzień

Pisaliśmy już o tym trochę w naszym wpisie o tym jak poprawić produktywność w małej firmie

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale planowanie dnia jest absolutnie konieczne jeśli zamiast go marnować chcemy znaleźć więcej czasu dla siebie.

Podstawa tutaj będzie prowadzenie listy zadań, pisaliśmy już o tym trochę we wcześniejszym wpisie na naszym blogu.

Poza listą zadań, dobrym pomysłem będzie też użycie techniki zwanej time blocking dzięki takiej właśnie technice produktywności będzie nam łatwiej rozdysponować naszym czasem i użyć go na to co ważne zamiast go marnować.

3)Przestań siedzieć na portalach społecznościowych.

Jedyny uzasadniony powód do spędzania drogocennego czasu na portalach społecznościowych to jeżeli jest to twoja praca lub jeśli promujesz swój biznes. Dajmy na to wrzucasz ogłoszenie o nieruchomości która masz do wynajęcia.
Portale społecznościowe nie istnieją dla Twojej korzyści ale dla korzyści ich właścicieli. Twój czas jest produktem który oni sprzedają. Im więcej czasu tan marnujesz tym więcej reklam obejrzysz. Tak właśnie oni zarabiają.

4) Ogranicz bezsensowne spotkania

Prawdopodobnie jakieś 90% spotkań w firmach/pracy nie ma sensu i jest zwykła strata czasu. Zazwyczaj tego tupu spotkanie dałoby się załatwić jedna krótka rozmowa telefoniczna.

Tymczasem często bierzemy udział w spotkaniach które tak naprawdę mało lub wcale nas nie dotyczą.

5) Ogranicz czas marnowany na oglądanie TV

Fajnie jest obejrzeć dobry film od czasu  ale TV działa na podobnej zasadzie jak Portale Społecznościowe. Ich produktem również jest nasz czas który stacje TV sprzedają reklamodawca. Oczywiście nie dzieląc się z nami.

Jeśli tylko zastosujesz się to tych porad, będziesz bardzo pozytywnie zaskoczony jak dużo masz czasu. Poświeć go na to co jest dla Ciebie ważne, jak spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodzina, hobby czy też budowanie własnego biznesu.