Zacznijmy od definicji.
Definicja dochodu pasywnego
Dochód pasywny to taki dochód który otrzymujemy bez konieczności aktywnego angażowania naszego czasu i wysiłku.Lub przy bardzo minimalnym nakladzie pracy.
Osoby uzyskujące takie dochody nazywamy rentierami.
Przykłady pasywnych dochodów.
Internet jest pełny pomyslów na pasywne dochody I Często (meister) ubarwione, upiększane i upraszczane są te historie. Niejednokrotnie jako przykład łatwego pasywnego dochodu podawane są dochody z reklam na YouTube. I o ile prawdą jest że wileu youtuberów zarabia miliony tworząc ciwkawe filmy to prowadzeniu takich kanałów bliżej jest do pracy na pełen etat niż do uzyskiwania pasywnych dochodów.
Co zaliczamy do pasywnych dochodów ?
– dywidendy z posiadanych akcji firm i funduszy inwestycyjnych
– odsetki z lokat oszczędnościowych
– dochody z praw autorskich
– emerytura
– dochody z wynajmu nieruchomości
Nawet jeśli spojrzymy na powyższe przykłady to przynajmniej niektóre z nich, w pewnych sytuacjach nie będą tak w 100% pasywne.
Co znaczy że nie będą do końca pasywne. Dla przykładu ktoś kto aktywnie gra na giełdzie i spędza wiele godzin na analizie danych będzie tym samym aktywnie pracował. Jeżeli aktywnie pracujemy to taki dochód nie jest w 100% pasywny.
Wiadomo, ciężko też określić w jakim momencie nasze minimalne zaangażowanie , czy też minimalny wkład wysiłku i czasu, przestaje być nieodczuwalny i zaczyna być pracą. W tym momencie pasywny dochód przestaje już de facto nim być.
Podobny przykład można podać w branży bardziej nam bliskiej. Branży którą się zajmujemy w netnajem czyli wynajem nieruchomości.
Przykładowo dochody kogoś kto posiada cztery lub pięć nieruchomości z czego:
dwa to mieszkania wynajęte na pokoje
jedna nieruchomość to lokal użytkowy (sklep)
i dwie kolejne nieruchomości to domy jednorodzinne.
Dajmy na to 2 mieszkania wynajęte na pokoje znajdują się w centrum Warszawa.
Sklep jest w Otwocku a domy jednorodzinne w Michalinie.
Teraz wyobraźmy sobie ile czasu zajmie znajdywanie nowych lokatorów, weryfikacja najemców, przygotowywanie umów, pilnowanie płatności .
Do tego okresowe wizyty mające na celu sprawdzenie stanu nieruchomości.
Od razu widać że to właściwie praca na pełen etat. Mogło by to być pasywnym dochodem gdyby taki właściciel nieruchomości zaangażował firmę zarządzającą najmem. W tym przypadku nie wymagałoby to od niego aktywnego udziału oraz utraty wolnego czasu.
Jakie są więc wnioski?
Dochody pasywne i rentierstwo to fantastyczna sprawa. Aczkolwiek w wielu przypadkach bywa bardzo przekoloryzowane.
Myślę że można by to tak podsumować:
Dochody pasywne są jak najbardziej możliwe. Bardzo często są one efektem wielu
lat naszej ciężkiej pracy a niejednokrotnie pracy wielu pokoleń.
Wiele pomysłów czy dokładnych sposobów przytaczanych w różnego rodzaju mediach nie jest tak naprawdę w 100% pasywne a niektóre z nich wcale nie są pasywne.
Jako przykład można by znowu przytoczyć kanały na popularnym serwisie youtube. Ktoś kto zarabia poważne pieniądze na youtube wie że to ciężka praca. Wymaga ciągłego tworzenia nowej zawartości oraz prowadzenia marketingu.
Podobne przykłady które gęsto przedstawiane są jako łatwe sposoby na dochody pasywne to tworzenie eBooków i kursów online.
W sieci znajdziemy miliony takich kursów i eBooków. Nie wszyscy jednak wiedzą ,że stworzenie ich to tylko początek pracy. Żeby zarabiać na takich projektach potrzebny będzie aktywny marketing. Inaczej nikt takiego naszego eBooka nie znajdzie.
Tego typu pomysły na zarabianie pieniędzy (youtube, pisanie eBookow, czy tworzenie kursów online) to naszym skromnym zdaniem w większości przypadków raczej ciekawy sposób na dodatkowe (a jeśli jesteśmy w tym bardzo dobrzy) nawet i główne źródło dochodów. Lecz jak już pisaliśmy wcześniej, raczej nie będą to dochody pasywne.
Podsumowanie
Mamy nadzieje że był to ciekawy i przydatny wpis. Napisaliśmy go ponieważ wiemy że wiele osób interesuje się dochodem pasywnym. Jest to też temat pokrewny w pewnym sensie do nieruchomości. Wielu czytających ten wpis, spotkało się pewnie z książka “Rich Dad Poor Dad” autorstwa Roberta Kiyosaki. (Polski tytuł “Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec)
Kiyosaki w swojej książce porusza między innymi temat dochodów z najmu nieruchomości.
Na dziś to tyle, wkrótce wrócimy do tematu dochodów pasywnych w kolejnych wpisach na naszym blogu.
Jeśli masz jakies inne przykłady dochodu pasywnego podziel się nimi w komentarzu.